Nedívejte se na svět skrz brýle předsudků

25. května 2015 v 19:21 |  Úvahy
Slyšeli jste někdy o organizaci, která by se zabývala pomáháním menšinám? Bez předsudků, bez zaváhání, bez černobílého škatulkování? A nejenom menšinám, ale všem, kterým jsou upírána základní lidská práva: například právo na svobodu prjevu či právo na vzdělání.
Organizace o které mluvím se jmenuje Amnesty International.
Nikdy bych se o ní nedozvěděla, kdyby mi nepřišla přímo pod nos: přesněji tři její představitelky, které s námi ve třídě dělali projekt Fair PLay. Projekt, který má za úkol informovat mladistvé o problémech menšin a jejich možných řešení.
Dělí se na tři části:

První část - workshop:
V rámci této části jsme si řekli obecné informace o Amnesty International, a jaké důsledky mají předsudky a neinformovanost na různé skupiny a druhy lidí.
Mimo jiné jsme se tam zabývali otázkou Romů. A musím říct, je to dost neřešitelné. Až moc složité. Jestli si o tom chcete zjistit něco víc, máte možnost. Strejda google vám určitě vyplivne spoustu informací. Vypisovat to tu by bylo na moc dlouho - jak časově, tak textově.
Workshop byl čistě teoretický.

Druhá část - živá knihovna:
V druhé části, asi týden po workshopu k nám na školu přišlo celkem osm 'knížek': lidí, kteří patří do některé diskrimované skupiny, ať už Romů, gayů nebo dokonce bezdomovců. Byla možnost si popovídat pouze se dvěma lidmi, a to na 20 minut. Strašně krátká doba, to vám povím.
Tato část se mi líbila asi nejvíce. Člověk si u ní uvědomil, že ne všichni z menšin jsou stejní, ne všichni se dají strkat do jednoho pytle. Ale jak řekla jedna z holek co organizovala celý ten projekt: "To neznamená, že se teď budeme tvářit, že všichni Romové jsou vlastně milí, snaživí a celkově sluníčkoví."
Byli tam schopni i říci, že to neplatí pro všechny. že někteří se chovají přesně podle našich předsudků.

A poslední část, a to organizování aktivistické akce:
A to naši vlastní. Dostali jsme možnost si naplánovat a zrealizovat akci, při které budeme sbírat protestantské podpisy pro tři případy - jedna uvězněná aktivistka v Severní Korei, afričanka kterou kvůli těhotenství nepustí do školy a romský chlapec, kterému se kvůli předsudkým nedostalo řádného vzdělání. Tyto podpisy se budou posílat prezidentům/premiérům určitých zemí, aby si uvědomili že lidé na celém světě nesouhlasí s tím, co se u nich děje.
Zatím jsme tu akci neuskutečnily, ale dost se na ni těším. ^^


Abych to shrnula, Amnesty se zasazuje za lidská práva všech lidí na světě, nehledě na zbarvení kůže, náboženské vyznání či umístění na zeměkouli. Celosvětová organizace, která se stará o to , aby na světě bylo co nejméně diskriminovaných lidí, snaží se informovat lidi, co o tomto tématu ví pomálu, a nezakrývá, že ne všichni jsou této péče a pozornosti hodni.

Zkuste se na chvíli zamyslet: byli byste ochotni obětovat svůj čas a pohodnlí, abyste pomohli někomu na druhé straně planety?
Jestli ano, pomocí Amnesty International máte tu možnost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarushef sarushef | Web | 25. května 2015 v 20:23 | Reagovat

Uf, tak to zní docela neuvěřitelně, ale minimálně  to stojí za to vyzkoušet.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama