Květen 2015

Nedívejte se na svět skrz brýle předsudků

25. května 2015 v 19:21 Úvahy
Slyšeli jste někdy o organizaci, která by se zabývala pomáháním menšinám? Bez předsudků, bez zaváhání, bez černobílého škatulkování? A nejenom menšinám, ale všem, kterým jsou upírána základní lidská práva: například právo na svobodu prjevu či právo na vzdělání.
Organizace o které mluvím se jmenuje Amnesty International.
Nikdy bych se o ní nedozvěděla, kdyby mi nepřišla přímo pod nos: přesněji tři její představitelky, které s námi ve třídě dělali projekt Fair PLay. Projekt, který má za úkol informovat mladistvé o problémech menšin a jejich možných řešení.
Dělí se na tři části:

První část - workshop:
V rámci této části jsme si řekli obecné informace o Amnesty International, a jaké důsledky mají předsudky a neinformovanost na různé skupiny a druhy lidí.
Mimo jiné jsme se tam zabývali otázkou Romů. A musím říct, je to dost neřešitelné. Až moc složité. Jestli si o tom chcete zjistit něco víc, máte možnost. Strejda google vám určitě vyplivne spoustu informací. Vypisovat to tu by bylo na moc dlouho - jak časově, tak textově.
Workshop byl čistě teoretický.

Druhá část - živá knihovna:
V druhé části, asi týden po workshopu k nám na školu přišlo celkem osm 'knížek': lidí, kteří patří do některé diskrimované skupiny, ať už Romů, gayů nebo dokonce bezdomovců. Byla možnost si popovídat pouze se dvěma lidmi, a to na 20 minut. Strašně krátká doba, to vám povím.
Tato část se mi líbila asi nejvíce. Člověk si u ní uvědomil, že ne všichni z menšin jsou stejní, ne všichni se dají strkat do jednoho pytle. Ale jak řekla jedna z holek co organizovala celý ten projekt: "To neznamená, že se teď budeme tvářit, že všichni Romové jsou vlastně milí, snaživí a celkově sluníčkoví."
Byli tam schopni i říci, že to neplatí pro všechny. že někteří se chovají přesně podle našich předsudků.

A poslední část, a to organizování aktivistické akce:
A to naši vlastní. Dostali jsme možnost si naplánovat a zrealizovat akci, při které budeme sbírat protestantské podpisy pro tři případy - jedna uvězněná aktivistka v Severní Korei, afričanka kterou kvůli těhotenství nepustí do školy a romský chlapec, kterému se kvůli předsudkým nedostalo řádného vzdělání. Tyto podpisy se budou posílat prezidentům/premiérům určitých zemí, aby si uvědomili že lidé na celém světě nesouhlasí s tím, co se u nich děje.
Zatím jsme tu akci neuskutečnily, ale dost se na ni těším. ^^


Abych to shrnula, Amnesty se zasazuje za lidská práva všech lidí na světě, nehledě na zbarvení kůže, náboženské vyznání či umístění na zeměkouli. Celosvětová organizace, která se stará o to , aby na světě bylo co nejméně diskriminovaných lidí, snaží se informovat lidi, co o tomto tématu ví pomálu, a nezakrývá, že ne všichni jsou této péče a pozornosti hodni.

Zkuste se na chvíli zamyslet: byli byste ochotni obětovat svůj čas a pohodnlí, abyste pomohli někomu na druhé straně planety?
Jestli ano, pomocí Amnesty International máte tu možnost.